| INeedHelpNow a întrebat:

Un amic de al meu din clasa a 7-a este foarte scund (1, 57m)si colegii lui sunt cam de 1.70 fetele si 1.80 baietii, el nu se simte bine pentru ca este scund, si e greu sa isi faca o prietena pentru ca in fine, inaltimea, cum a-s putea sa il ajut sa se simta mai bine?(Dau Fundoi)

Răspuns Câştigător
| Chauderitza a răspuns:

Buna.
El nu trebuie sa se simta ofensat din cauza inaltimeiwinking.
Sa vezi,ca peste un an sau doi ani,se va face foarte inalt.
Asa s-a intamplat cu un coleg de al meu. Era foarte scund,dar acum este foarte inalt. Este putin mai inalt ca minewinking.
Ii poti spune sa nu se mai ofenseze, si sa il faci sa uite de ''problema'' asta.
Sper ca te-am ajutat.
Pa, pa :*

1 răspuns:
| Allrc24 a răspuns:

Il ajuti cel mai bine fiindu-i aproape cand vezi ca ceilalti fac glume proaste pe seama lui si totodata cu niste sfaturi.
Buna. sportul ajuta foarte mult.chiar daca e micut.organismul se dezvolta pana in jurul varstei de 19 ani.il ajuta foarte mult sportul(ciclism,alergat, inot, baschet). odihna din belsug.sa un sara peste orele de somn e foarte important.o alimentatie echilibrata este de asemena foarte importanta.multe legume, fructe.grasimi si zaharuri cat mai putine.si o hidratare buna.si multe lactate.contin calciu.dar calciu nu se poate fixa in oase fara vitamina de.de il obtii din peste de orice fel si de la expunerea la soare(produce pielea de).dar sa fie de maxim 15 min.si o hidratare corespunzatoare. fara sucuri gen cola pepsi. daca chiar simti nevoia de un suc.incearca nestea sau lipton.dar sa fie si acestea consumate rar.