| LaElly11 a întrebat:

Bună! Urmează să susțin la facultate probele de verificare, iar apoi am sesiunea, însă nu îmi este clar de ce sunt cele doua delimitate. Care e diferența între probe si sesiune?

1 răspuns:
| Nirvanaaa a răspuns:

Poate ca e diferită materia. La ce facultate ești?
La mine de exemplu se dau examenele de lucrări practice in presesiune -adica acum (probe eliminatorii, dar cu materie de laborator/de clinica).
Iar materia de curs intra in cadrul examenului mare din sesiune. Ele nu conteaza la nota, dar sunt eliminatorii.
Cel mai probabil așa e și la voi - aveți o proba înainte de examenul scris care poate fi eliminatorie sau nu, poate afecta nota finala sau nu, depinde de facultate.