| anonim_4396 a întrebat:

va rog sa ma ajutati. Luni am fost la inot cu sora celei mai bune prietene, iar cand ne-am intors am vrut sa merg la ele, cand eram in fata usi lor, m-a sunat mama ca unde sunt, i-am spus ca in bloc la fete,iar ea mi-a spus ca sa merg acasa, dar eu nu am vrut si i-am inchis. M-a mai sunat odata si a spus ca daca nu merg acasa o suna pe mama fetelor sa ma trimita ea acasa. Am sunat-o pe bunica si pe matusa mea (din partea mamei) sa vorbeasca cu ea sa ma lase, insa nici una nu a vorbit cu ea. Am intrat in casa fetelor,iar atunci mama mea vorbea deja cu mama fetelor. Mama mea i-a spus mamei fetelor, ca sa nu ma mai duc asa des la ele si ca ea si fetele ei sunt o influenta rea pentru mine, iar dupa ce terminat de vorbit mama lor le-a spus la fete ca sa nu ma mai cheme pe la ele, daca mama mea crede ca ele sunt o influenta rea pentru mine, eu plangeam si le-am spus fetelor ca nu o sa mai putem fi cele mai bune prietene. Am plecat si au spus sa merg acasa, dar nu am mers pentru ca nu vroiam sa ma intalnesc cu mama mea. Am stat in fata blocului lor si am plans in continuare in timp ce vorbeam cu bunica mea ca mi-a distrus prietenia de 2 ani cu fetele. Mai tarziu am mers acasa si nu am mai vorbit deloc cu mama mea,eram foarte suparata. A doua zi marti am fost din nou la inot cu sora prietenei mele, ii tot spuneam ca dupa ce nu mai vine la inot nu o sa ne mai putem intalni si ca asa i-a loc sfarsitul prieteniei noaste, ma durea foarte tare. Ea spunea ca sa sper ca totul sa revina la normal. Miercuri s-a mai intamplat ceva chiar prietena mea cea mai buna a despartit cu cuplu de 4 ani doar pentru ca si ea il placea de tip. El are 17 si ea 12. Iar acel tip sta toata ziua la ea acasa si a uitat de mine. Azi joi le-am chemat afara,nu ca ii prea cald,am vorbit cu ea si i-am spus ca la ele nu pot sa ma duc ca o zis mama fetelor sa nu ma mai cheme dupa ce o zis maicamia,la mine daca le chem nu vor sa vina ca ii maicamia acasa. Vreau sa imi spuneti ce sa fac ca sa le pot impaca pe toate,maicamia sa ma lase sa stau cu prietenii,sa o fac sa isi ceara scuze de la mama fetelor (cea ce nu ar face), sa pot sa mai stau cu prietenele mele,pentru ca acum stau toata ziua inchisa in casa, sunt distrusa crying((((... AJUTATI-MA VA ROG MULT! crying((((((

Răspuns Câştigător
| AdyAdeluş a răspuns:

Uite! Mai intai calmeaza-te.In al doilea rand trebuie sa ii ceri tu scuze mamei tale pentru ca tu ai inceput asta(scuze ca iti spun) si o rogi frumos sa isi ceara si ea scuze de la mama fetelor.Eu am o idee cum sa ii spuna,uite asa: "Imi pare rau ca am spus ce am spus,eram foarte enervata pentru ca fiica mea nu m-a ascultat si eu cred ca am gresit. Daca esti de acord ca fetele noastre sa mai fie prietene bine daca nu, nu pot sa te oblig." Si eu cred ca asta este cea mai buna cale, dar ca sa vorbesti cu mama ta trebuie sa ii spui "Mama, vreau sa discut ceva cu tine.".Si pentru a suna mama fetelor, eu zic sa suni cu numar ascuns ca daca nu poate nu va vrea sa raspunda.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cred ca nu-ti stii bine locul pe care-l ai.
Modul tau de gandire e cel putin ciudat.

| Sweetyyy a răspuns:

Nasoala poveste...cam lacrimogena! eu zic sa ii spui mamei tale sa te lase sa stai cu ele pentru ca ele te-au ajutat mereu si etc etc.inventeaza si tu ceva. Spune-i ca te simti evitata si desconsiderata.incearca sa o duci de nas...nu e greu daca te gandesti la cateva exemple de fapte bune pe care ea le-a facut pentru tine.Si,propunei si tu mamei tale sa va scoata la un suc sau la o plimbare in parc pe tine si pe fete alaturi de mama lor! nu trebuie sa isi ceara scuze! trebuie doar sa o descopere pe mama fetelor si sigur o sa fie bine!