| RyGoLeTa a întrebat:

Buna!Va rog sa ma scuzati ca folosesc acest site pentru interesul scolii,dar sunt neajutorata,cartea mea de istorie am pierdut-o si caietul este la o fata si nu mai am dupa ce sa invat.Deci cine este clasa a-7-a va rog cautati in carte ,,Al doilea razboi mondial,, si scrieti incepand cu anul 1942,stiu ca este mult de scris dar n-am ce face,mulumesc mult,funda si voturi la toata lumea.

Răspuns Câştigător
| astamikcuochisorycapruy a răspuns:

1942-1943 are loc un razboi de uzura iar rusia are primele victori impotriva germaniei.italia capituleaza in N africi, iar primul ministru este arestat, este o perioada in care hitler ordona asasinarea a milioane de oameni in lagara de exterminare.
1944-trupele germane incep sa se retrage din teritoriile cucerite, iar Romania intoarce armele pe 23 august.
1945au loc numeroase evenimente,hitler se sinucide, Germania este bombardata, iar pe 9 mai Germania abdica.Razboiul nu se termina deoarece japonia continua sa lupte in E asiei. PT. A PUNE CAPAT RAZBOULUI S.U.A lanseza 2 bombe nucleare in virosima si nagasaki.
Uramarile razboiului au dfost numeroase:
-schimbari de regimuri politice
-criza economica
-zeci de mil de morti
-numeroase pagube
Banuiesc ca sti ce s-a intamplat in vara anului 1940. noua ne-a predat de mult al 2-lea razboi mondial, si eu sunt tot clasa a 7a. fundita, ca am fost prima care ti-a raspuns si am scris si asa de mult? te roog!