| Goodquestion a întrebat:

Va rog spuneti-mi cand(in ce situatii) se utilizeaza timpurile:perfect compus, perfect simplu si mai mult ca perfect?(stiu ca e vorba despre trecut, dar nu stiu cand, pe care sa-l folosesc) Multumesc anticipat:*:*happy

4 răspunsuri:
| malina_9825 a răspuns:

Te pot ajuta la mai mult ca perfecthee hee. se foloseste cand actiunea se petrece inaintea altei actiuni. sper ca ti-am fost de folos

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Mai bine ia o carte de gramatica, e mai simplu!

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Pai ceea ce au in comun toate cele 3 timpurile este ca actiunea se desfasoara in trecut.
Mai mult ca perfectul se foloseste in cazul in care actiunea la care faci referinta s-a petrecut (si s-a si terminat) inaintea altei actiuni petrecute tot in trecut. (Ex.: Cand ti-am raspuns la intrebare mancasem deja de seara.)
Perfectul compus se folseste de obicei pentru orice actiune petrecuta in trecut. (Ex: Am mancat deja. Am fost la mare anul trecut.)
Perfectul simplu il folosesti cand actiunea la care te referi s-a petrecut nu cu mult timp inainte de momentul vorbirii. (Ex: Tocmai intrai pe usa.)
Bonus: Imperfectul il folosesti pentru a face referire la o actiune din trecut dar care nu s-a incheiat in momentul in care avea loc o alta actiune tot in trecut. (Ex: Eu iti rapundeam la intrebare cand s-a luat curentul.)

| Goodquestion explică:

Enchanter, verbul,, intrai,, este in timpul imperfect, iar forma de perfect simlu este,, intrasi,,(cred)happy