| svvandrei28 a întrebat:

Vin aici cu chestie care nu prea are legatura cu acest forum insa chiar simt ca nu mai pot si vreau sa zic asta, nu conteaza cui. De curand cel mai bun prieten al meu si-a facut prietena, nu am o problema cu asta, insa de atunci pe mine ma evita foarte mult, cand "vorbim" la telefon el doar ii scrie ei si catre mine nu zice mai nimic. Ma simt marginalizat pentru ca eram foarte apropiati si mereu ma intreba cum ma simt si ce am facut in ziua respectiva. Mai nou iese cu alte persoane si asta ar putea fi un motiv. De exemplu si azi a zis ca ma suna in 5 minute ca trebuie sa faca ceva important, dar nici pana acum nu m-a mai sunat. Nu il condamn pentru asta si eu am avut iubita, insa eu nu il neglijam din cauza asta, ma puteam imparti si la el. La el e diferit din cate observ. Problema e doar ca eu ma simt extrem de naspa din toata chestia asta pentru ca acum cateva zile m-a mai parasit o prietena foarte buna si chiar nu vreau sa il pierd si pe el. Nu am alti prieteni, probabil nimeni nu ma place. Am tot incercat sa ii dau anumite semne cum ca nu ma simt ok ca ma evita, insa el in continuare nu face nimic. Mereu imi povesteste despre ea fara ca pe mine sa ma asculte. Am si eu probleme in familie, parintii mei nu ma iubesc atat de mult incat o iubesc pe sora mea si asta ma doare. Am si eu nevoie sa ma asculte cineva, dar nu mai are cine. Ce as putea face sa nu il pierd? Simt ca nu mai pot. Va rog fara jigniri sau comentarii rautacioase, am mentionat ca nu e forum-ul potrivit.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ofiintă a răspuns:

Nu poti forta pe cineva să îți fie alături, în cazul în care persoana respectivă nu simte nevoia de compania ta.
Conștientizează faptul că în majoritatea cazurilor ești singur, oamenii sunt trecători. Tu nu depinzi de acel prieten și nici el de tine.
Era normal să își găsească o prietenă. Pe viitor cel mai probabil își va întemeia o familie. Dacă este să luăm în calcul ce presupune maturizarea, trecerea anilor: job, familie, copii, obligatii. Devine oarecum evident faptul că timpul este unul limitat. Nu mai sunteti niște copii, prin urmare o luati pe căi diferite
Am trăit experiențe similare cu a ta, însă eu am acceptat. Dragoste cu sila nu se face.
Fericirea ta nu depinde de acel prieten. Dacă ai o problemă, lucrează la tine și nu aștepta ca ceilalți să îți fie alături. S-ar putea să rămâi dezamăgit.

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Bun! In loc sa ii dai semne, mai bine discuti cu el si ii spui ce simti.

| aditimus a răspuns:

Daca iti este prieten cu adevarat te va cauta el nu trebuie sa te ingrijorezi.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să vorbești cu el, dacă îți e prieten își va da seama că greșește.

| siriusblack98 a răspuns:

In primul rand tu 100% esti un copil.Intre 10 si 15 ani maxim. Daca o persoana peste 18 ani vede lucrurile asa inseamna ca are probleme grave.
1. Nu exista prieteni adevarati, exista doar oameni pe care-i cunosti si in prezenta carora iti petreci timpul liber, atat.
2. Nu poti tine cu forta pe cineva langa tine.
3. Cand o persoana te ignora, atunci o lasi in pace si o tratezi exact la fel, adica cu spatele.
4. Nu te mai astepta ca oamenii sa iti intoarca favorurile. Daca tu i-ai fost lui/ei alaturi nu te astepta ca va face acelasi lucru.
5. Mai invatati sa va descurcati si singuri.In viata asta in peste 90% din timp la o adica vei fi singur.Nu te va tine nimeni de manuta la fiecare problema si la fiecare decizie care trebuie luata.

| svvandrei28 explică (pentru siriusblack98):

Am 15 ani, am inteles. Multumesc

| CosminCD a răspuns:

Asa este in viata. Nu inseamna ca el nu mai vrea sa fiti prieteni, ci doar ca are si alte persoane in viata lui care necesita timp si efort. Discuta cu el, comunica, insa nu fii prea dur cu el sau cu tine. Prietenia adevarata ramane...asta sa nu uiti.