| cryss_6160 a întrebat:

Voi ati auzit ceva despre ploaia de meteoriti de pe 8 octombrie (sambata aceasta) 2011? Se poate vedea si fara telescop(cu ochii liberi)? La ce ora va fi si cat va dureaza?
Dau funda+voturi!

Răspuns Câştigător
| zozosep a răspuns:

Eu am auzit ca va incepe la 8-9 seara si se va termina in jur de 4-5 dimineata.Si da se poate vedea si cu ochii liberi, numai ca se anunta ploi si s-ar putea sa fie innorat.Asta strica toata distractia!
Daca totusi se vede iti urez vizionare placuta!

3 răspunsuri:
| AuDreY a răspuns:

Da se vede, important e sa nu fie lumina in jur

| Chelle a răspuns:

Va incepe la 19:00 si se va termina la 21:00 si da se va putea vede si cu ochiul liber fara a fi in jur o lumina puternica

| elysya a răspuns:

În acest week-end, mai precis la începutul său, în noaptea de vineri spre sâmbătă, vom asista la o ploaie a stelelor căzătoare numite Perseide, unul dintre cele mai aşteptate evenimente astronomice ale fiecărui an. Perseidele provin din resturi ale Cometei Swift-Tuttle. Sperăm ca lumina Lunii pline să nu impiedice admirarea lor.
În acest week-end, mai precis la începutul său, în noaptea de vineri spre sâmbătă, vom asista la o ploaie a stelelor căzătoare numite Perseide, unul dintre cele mai aşteptate evenimente astronomice ale fiecărui an. Perseidele provin din resturi ale Cometei Swift-Tuttle. Sperăm ca lumina Lunii pline să nu orbita planetelor Pluto, Neptun, Uranus, Saturn, Jupiter, Marte şi pe lângă Terra, înainte de a fi aruncată în apoi în spaţiul interplanetar.
Când aceste resturi intră în atmosfera terestră cu viteze de peste 100.000 km/h, comprimă aerul până acesta se aprinde, generând efecte luminoase, pe care ochiul uman le percepe ca pe nişte stele căzătoare. Bucăţile mai mici, care se aprind mai repede în atmosferă sunt numite meteori, în timp ce bucăţile mari, care ajung la sol (este foarte puţin probabil ca Perseidele să intre în această categorie