| Aniela2777 a întrebat:

Vreau pe viitor sa dau la o facultate de farmacie, problema este ca eu nu stiu deloc chimie, sunt in clasa 10 si mereu am avut ghinion la profesorii de chimie, nu ne invata nimic..la examenu de intrare la facultate ce trebuie sa stii? Ce subiecte iti dau? Pot sa ma descurc si daca nu stiu chimie? La faculte o sa invat chimie?

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Cred ca glumesti: bineinteles ca trebuie sa stii chime foarte bine ca sa intri la farmacie, mai ales ca in fiecare an concurenta e tot mai mare. Ce trebuie sa stii? Pai depinde unde vrei sa dai! Alege-ti facultatea, intra la ei pe site si vezi tematica. Subiectele care ti le dau in general sunt la prima vedere si pot cuprinde atat teorie cat si probleme.
Si da la facultate faci tot felul de chimii care nu sunt deloc usoare, iar fara o baza nu ai nicio sansa sa treci examenele. Daca iti doresti cu adevart sa intri ar fi bine sa te apuci singura de invatat de la anul (ca sa ai timp), iar in cazul in care vezi ca nu te descurci in clasa a 12 -a sa te apuci si de meditatii.