| fashionaddict a întrebat:

Vreau sa merg cu mama in Budapesta cu trenul. Daca sunt minora, trebuie imputernicire la notariat de la tata?(mama si tata sunt divortati)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da. Si eu la fel cand am fost anul trecut in Turcia cu colegii, unul dintre colegii mei nu a putut merge pentru ca tatal lui are serviciul in alta tara si nu a putut sa vina ca sa-i dea imputernicire. Noi am fost fara parinti, doar cu profesorii, dar din moment ce mergi cu mama ta, totusi... Dar cred ca iti trebuie.

4 răspunsuri:
| dynasmile21 a răspuns:

Din cate stiu da. Nu sunt sigura ca nu s-a schimbat legea de atunci, insa este putin probabil. Mai bine faci o imputernicire.
Tin minte cand am vrut si eu sa ma duc cu mami in Ungaria nu ne-au lasat sa trecem vama, deoarece nu am avut imputernicire si vamesii erau atat de inchisi la minte ca nu puteau pricepe ca noi nici macar nu stiam unde e tatal meu de mai bine de 15 ani. laughing
Deci mai bine faci o imputernicire.

| Melly a răspuns:

Da ai nevoie de actul de divort sau ceva de genu ca eu cand am fost cu mama in budapesta i-a cerut la granita actul de divort si s-a uitat peste si am plecatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mama este tutorele tau legal acum, nu cred ca ai nevoie de imputernicire

| andreea_9383 a răspuns:

Da calatorie plcuta:*