| Dyony01 a întrebat:

Vreau sa-mi spuneti o parere. M-am indragostit de un baiat, care nu e de religia mea. Eu sunt crestina. El este Ateu. Imi puteti spune niste lucruri despre cei cu religia asta? Si daca eu m-as casatori cu el? Este posibil? Ar afecta intr-un fel relatia noastra lucru' acesta?

Răspuns Câştigător
| altuser a răspuns:

Nu. Oricum majoritatea cand ne nastem, parintii( din cauza traditiei) ne boteaza. Asa ajungem crestini ortodoxi, sau alte religii. In acte esti de ex: catolic/crestin-ortodox, etc, dar tu poti crede in ce vrei. Crestinii cred in dumnezeu, trebuie' sa mearga la biserica, bla bla, si de exemplu agnosticii nici nu zic ca dumnezeu nu exista(cum zic ateii) nici ca ar exista(cum zic crestinii). Agnosticii se bazeaza pe dovezi reale, de exemplu extraterestii, nu sunt dovezi ca ar exista dar neg ca ar exista extraterestii. Ateii neg existena divinitatilor(dumnezeu, alah, zeus, osiris, buddha, etc)
Nu e nici o problema in relatii, banuies ca si baiatul in acte este crestin, si chiar daca nu ar fi crestin, nu ar fi o problema.
E alegerea fiecaruia in ce credem(daca credem) si ce religie dorim sa fim.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt crestin ortodox insa nu prea cred in Dumnezeu si alte din astea, sunt agnostic.
Nu inteleg ce ar putea sa va deranjeze relatia.

| altuser a răspuns:

E chiar asa greu sa cauti pe google? Daca va cere o tema, cautati pe wikipedia, iar cand trebuie sa te informezi...
Crestini cred in dumnezeu, iar atei nu cred in nimic. Asta e diferenta. Si in unele cazuri ateii sunt mai inteligenti decat crestinii(sau decat alti membri ai altor religii)
Nu are rost sa scriu pe aici romane, cauta pe nenea google.

| Dyony01 explică (pentru altuser):

Multumesc de raspuns. Am cautat despre asa zisa lor ''religie ''. Eu am mai pus o intrebare. Ar afecta cu ceva daca noi ne-am casatori? Trebuie sa ma convertesc?

| Hakuouki a răspuns (pentru Dyony01):

A fi ateu inseamna a nu aparinte vreunei religii, dar nu e problema, ti-am citit celelalte intrebari, inteleg ca gandesti cu partea de jos.

| altuser a răspuns (pentru Dyony01):

Nu. Oricum majoritatea cand ne nastem, parintii( din cauza traditiei) ne boteaza. Asa ajungem crestini ortodoxi, sau alte religii. In acte esti de ex: catolic/crestin-ortodox, etc, dar tu poti crede in ce vrei. Crestinii cred in dumnezeu, trebuie' sa mearga la biserica, bla bla, si de exemplu agnosticii nici nu zic ca dumnezeu nu exista(cum zic ateii) nici ca ar exista(cum zic crestinii). Agnosticii se bazeaza pe dovezi reale, de exemplu extraterestii, nu sunt dovezi ca ar exista dar neg ca ar exista extraterestii. Ateii neg existena divinitatilor(dumnezeu, alah, zeus, osiris, buddha, etc)
Nu e nici o problema in relatii, banuies ca si baiatul in acte este crestin, si chiar daca nu ar fi crestin, nu ar fi o problema.
E alegerea fiecaruia in ce credem(daca credem) si ce religie dorim sa fim.