| BoOoMbOnik a întrebat:

Vreau sa urmez facultatea AsE din Bucuresti. Dar nu stiu ce sa alec intre Comert si Marketing. Poate cineva sa imi spuna care este diferenta dintre cele doua, cam la ce se refera fiecare si ce materii studiaza? Voi care credeti ca e mai buna?

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Una este axata pe faptele comerciale (contracte, vanzari, cumparari, etc) si cealalta pe marketing (mixul de marketing, tehnici de marketing, etc).

Dar nu te speria, la ambele inveti cam aceeasi baza, insa la fiecare intrii in detaliile specifice.

Poate cel mai bine ar fi sa te gandesti ce ai vrea sa te faci dupa. Sa iti exemplifci clar o denumire de job si sa incerci sa iti vezi cu adevarat care sunt sansele.

Considera ca dupa ce ai facut o facultate, o sa te lupti cu lipsa de experienta in domeniu.

Poate e bine sa intrebi si alte persoane, si sa nu te gandesti doar ca te vezi ca o persoana care gandeste strategiile de marketing de la diverse firme mari sau mai stiu eu ce neam de manager cu responsabilitati in Carrefour sau alte firme mari de genul acesta.

Ia o pauza si gandeste-te cu atentie.

O sa iubesti raspunsul asta, daca il aplici, atunci cand vei termina facultatea. Acum... poate nu il vei intelege.