| ella_6166 a întrebat:

Buna!-vreau si eu detalii despre gaini si folasele lor plz funda scuze d categorie

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

'Găina este o pasăre domestică; sub formă sălbatică mai trăieşte în prezent în Asia de Sud Est, India, Indonezia si Europa. Face parte din familia fazanului (Phasianidae), specia Ga llus gallus. Este crescută pentru carne şi ouă. Masculul găinii se numeşte cocoş'. El este mai mare decât femela, are un cioc ascuţit, penajul multicolor, o creastă roşie şi pinteni puternici la picioare.