| artistu55 a întrebat:

Vreau si eu sa va intreb: are ceva daca rozi o pastila si nu o inghiti?(pentru ca unele sunt prea mari)

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În general, nu. Excepții sunt capsulele gelatinoase sau cele de gel, precum și pastilele acoperite cu ceva lucios (și uneori dulce), care trebuie să ajungă în stomac întregi, pentru a fi protejate de acizi și să treacă „tefere" până în intestine, unde trebuie să fie absorbite.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu le mai roade, eventual, le înjumătățești, apoi le iei, pe rând, cu apă. Dacă era permisă pisarea lor, se vindeau sub formă de pulbere. Oricum, nu cred că este o plăcere să le simți gustul amărui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca are nimic!
Pana la urma tot o inghiti!

| Maioru a răspuns:

In principiu nu ar avea nimic dar sunt unele capsule care trebuiesc inghitite

| Ivancic09 a răspuns:

De preferat ar fi sa o injumatatesti deoarece poate afecta si dintii de la un timp daca tot continui asa. Totusi e bine pentru ca nu sta mult timp in stomac si se dizolva mai repede.