| anonim_4396 a întrebat:

Vrei să citeşti despre isprăvile unui adolescent neastâmpărat?!
Uite aici http://www.lecturirecenzate.ro/2011/01/07/spiridusul-nil s-holgersson1/

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Dar, stiai ca...

Minunata călătorie a lui Nils Holgersson (Original Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) este o faimoasă ficțiune scrisă de către autoarea de origine suedeză, Selma Lagerlöf, publicată în două părți, în 1906 și 1907.

Contextul în urma căruia s-a publicat romanul a fost o directivă a Asociației Naționale a Profesorilor în care se propunea scrierea unei cărți pentru școlile publice.

Și-a dedicat trei ani pentru studierea naturii și familiarizarea cu viața păsărilor și animalelor. A încercat să descopere cât mai multe din legendele și poveștile din folclorul diferitelor regiuni. Toate acestea ea le-a țesut într-un mod ingenios în povestea ei.

Selma Lagerlöf, asemeni altor mulți intelectuali suedezi ai vremii, a fost o susținătoare a reformei scrieri suedeze. Când a fost publicată în 1906, cartea a fost una din primele care a adoptat noua scriere introdusă de către guvern prin rezoluția de la 7 aprilie, 1906.

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Interesant! Oricum, nimic nu se compara cu cartea completa.

| pwp a răspuns:

Ce ma mai uitam la acest desen pe minimax love struck

mersi pentru poveste!
pa-pa

| anDa a răspuns:

Se faceau de mult pe Minimax secvente din carte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Elena - Sigur că ştiam! Câte ceva am şi scris la sfârşitul povestirii mele. Oricum, mulţumesc pentru elementele suplimentare big grin, le vor fi de folos cititorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ray - Ai toată dreptatea! Voi mai povesti şi alte întâmplări citite în cartea asta, dar nu se compară cu citirea întregii cărţi. De fapt, eu precizez în site că povestirile mele sunt un îndemn spre lectura integrală şi un sprijin în înţelegerea acesteia. Să ai o zi bună!