| Adina_8412 a întrebat:

Bunalove struck, am si eu nevoie de niste sfaturi de la voi pentru urmatoarea problema:prietena mea cea mai buna s-a schimbat foarte mult, abia daca mai iesim pe afara, pe mess nu prea mai vorbim deloc, numai suntem apropiate asa cum eram noi inaintesad. Totul a inceput sa se schimbe atunci cand si-a facut prieten, de doi ani sta cu baiatu ala si sincer a uitat de minesad, am incercat sa stau de vorba cu ea dar a spus ca asa o sa fiu si eu cand voi avea prieten.De cand este cu baiatu asta mereu rade de mine, ma jigneste, numai este alaturi de mine, numai imi da sfaturi.Suntem prietene de 9 ani si ma doare faptul ca imi face asa, si de aceea m-am decis sa pun capat acestei prietenii care numai are nici un rost, cel mai bine este ca fiecare sa fie pe drumu eiwinking, pentru ca m-am saturat sa imi faca asa, dar se pare ca a uitat ca am fost cele mai bune prietene 9 anioh go on si ca inainte era totul bine si ne intelegeam foarte bine si acumstraight face. Cum sa ii dau de inteles ca nu vreau sa mai fim prietene? si mai ales cum sa ii spun ca vreau sa pun capat acestei prietenii definitiv? chiar nu stiu si am nevoie de sfaturi de la voilove struck

4 răspunsuri:
| XtmCamiii a răspuns:

Unele fete care au citit intrebarea vor zice "da da stiu prin ce treci si eu am trecut si chesti pentru funda chatterbox" dar eu nu st asa eu stiu clar prin ce treci si eu am avut o prietena ffff buna apropiata mie ne intalneam mereu ne stiam una altuia secretele pana cand la scoala sa transferat o fata noua si apoy unmba peste tot cu ia pe mine nici macar nu ma mai baga in seama ma ignora radea de mine pe ascuns ma barfea asa si pana cand sa luam vacanta a venit pe la mine sa ies pe afara cu ia si i-am zis verde in fata "Ca pe mine aproape tot anul nu m-a bagat in seama si acum vi la mine sa vb cu tine dupa cata ignoranta mi-ai dat mie "
asa eu cel mai bine ti-as sugera sa o lasi o perioada in pace si nu-i mai zici nimica iti faci o prietena noua sau un prieten si apoi ia se va intoarce la tine.
mult succes te puphappy

| Mihaela111 a răspuns:

Adevarul e ca prieteniile nu sunt vesnice(iar daca unii oameni au prieteni pe tot parcursul vietii acestia sunt putini). Daca spui ca prietena ta a inceput sa te jigneasca inseamna ca nu este o prietena atat de buna pe cat credeai deoarece oamenii se schimba permanent.Cea mai buna idee cred ca este sa o ignori complet si sa iti cauti alte prietene cu care sa iti petreci timpul (nu are rost sa regreti ) iar daca acea fata chiar este prietena ta va incerca ea sa vorbeasca cu tine cand isi va da seama ca a gresit. Sper ca te-am ajutat :*

| sceptic a răspuns:

Asta am facut si eu, dupa ce am plans 2 luni, de dor.
I-am dat un mesaj cu "ma simt singura" si de aici a fost simplu, i-am zis ca in ultimul timp nu mai vorbim si ca prietenia dintre noi s-a dus de mult. I-am spus "mai bine o lasam balta".dar spre surprinderea mea, nu a vrut.
Si de cand am vorbit asta, s-a schimbat. e mult mai atenta.e ca inainte.

| mulinobianco a răspuns:

Buna. Scumpo te inteleg perfect, am fost si eu in aproximativ asa o situatie, si nu numai odata, si pina acum prietenesc cu acele fete. Asta e clar ca buna ziua ca atunci cind la una din * best friends * apare un prieten, ele comunica mai putin timp, mai putin timp petrec impreuna, insa daca prietena ta te si jigneste, ride de tine a venit momentul sa ii pui o conditie, poti proceda astfel:
O suni intr-o zi cind vei avea mai mult timp liber, o intrebi ce face, si ii spui ca trebuie sa vorbiti ceva important, o chemi la o cafenea sau in parc simplu sa vorbiti. [ii spui sa vina singura, fara alte prietene sau cu atit mai mult prietenul sau ] si cind va intilniti ii spui * Draga mea, prietenim de 9 ani, daca tii la mine si la prietenia noastra, iti schimbi comportamentu si atitudinea fata de mine, daca nu- nu. Asta va fi alegerea ta, sa nu mai prietenim, insa eu sa suport toate umilirile tale nu mai am de gind. *
Sper ca te-am ajutat. kiss Bafta kiss