| Ruxandrapav a întrebat:

Bună ziua.

Abia am terminat clasa a 12 și urmează examenul de bacalaureat, problema este ca nu am simt pregătită pentru el și am vrut să-l dau în a doua sesiune în August. Problema este că atunci când le-am spus părinților tatăl meu a reacționat foarte urât, spunând ca îl fac de rușine și că lui nu ii pasă și ca trebuie sa dau și sa iau examenul de bacalaureat.
Problema nu ar fi asta, problema e ca sunt corigentă la 2 materii (profesoarele mi-au spus ca de cât sa dau bacu și sa nu-l iau mai bine nu mă trec, părinții mei nu știu) și nu știu ce sa fac. Ma gândesc sa plec de acasă dar nu am nici un ban și nici unde sa ma duc, nu știu ce sa fac, simt ca cedez, că înnebunesc.
Ce ar trebui să fac? Ce pot face în situația asta? Am ajuns la capătul puterilor.

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

De ce sa pleci? Spune adevărul și TE Eliberezi de stres! Ce mare lucru pot sa îți facă? O pedeapsa? Câteva curele la c#r ** ( ca se mai poarta obiceiul și la adolescenți)! Nu cred ca te omoară... sper!
Spune-i tatalui tău ca la pușcărie viata e nasoala, mâncarea proasta, la dușuri se pot întâmpla chestii nasoale! Asta în cazul în care vrea sa-ti facă un masaj cu palma, pumnul sau cureaua!

| GEllA10 a răspuns:

Chill, dacă acum pentru un bac ajungi la capătul puterilor ce o să faci când o să dai de problemele reale cu care va trebui să te confrunți și să le ți piept? Da, întreg că este stresantă situația, mai ales dacă ai părinții ușor vulcanici, dar acum sinceră să fiu... Nu vreau să par aiurea sau ceva, dar până acum ce ai făcut? Ai știu că ai bac, ai știut că trebuie să te pregătești cât să îl poți lua, nu trebuie să fie notă extraordinară, dar măcar să îți faci datoria. doar încearcă să le spui că îl vei pica dacă te prezinți acum, și că vei lua o notă decentă in august, fără să mai aduci vorba și de corigențe. Sau pur și simplu du-te și spune-le că tu încerci cât de mult poți, dar să nu rămână dezamăgiți dacă notele vor fi un destru. Orice ar fi nu trebuie să disperi, toate au o rezolvare.