| Victor11142012 a întrebat:

Buna ziua, am 12 ani si ma ingrijorez pentru viitorul meu deoarece doresc sa devin programator IT, dar in judetul Tulcea nu exista liceu de informatica. Am auzit ca pot deveni programator cu un liceu diferit si facultate de informatica, am gasit un liceu numit Grigore Moisil si zice ca daca am un profil real o sa dau bacul la mate, romana, proba obligatorie a profilului, proba la alegere a elevului si specializari si proba la alegere a elevului si specializari (din nou dar proba orala) si ca sa dau bacalaureatul la aceste materii trebuie sa am un profil real. Acum in clasa 6 studiez biologie, mate, fizica. O sa am profil real? Si daca am profil real cu acest liceu o sa ma pot incadra la facultatea de informatica? Va rog raspuns rapid!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrojorezi acum, ca mai ai 2 ani de invatat pe rupte la romana, matematica si engleza, ca sa poti ajunge sa iei nota mare la evaluarea nationala si sa mergi al orice liceu vrei tu din tara.
Nu are nici o importanta ce studiezi la scoala generala, fiindca profesiile se departateza abia la liceu, acum toti invatati aceeasi materie.
Trage tare si invta pe rupte fiindca mediile de la scoala generala si notele de la evaluarea nationala sunt decisive pentru admiterea la liceu.
Pentrua a ajunge programator poti face un liceu de mate-fizica sau mate-info, fiindca matematica este obiect de baza in programare si ulteriro mergi la o Facultate de IT.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un liceu cu un profil mate info îți va fi suficient pentru o facultate de profil.

| Antonia14090 a răspuns:

Bună! Nu vreau sa te superi, dar daca ai 12 ani de ce îți faci probleme pentru viitor?
Concentrează -te pe școală! Succes!?

| suntserios a răspuns (pentru Antonia14090):

Bravo lui că își face griji pentru viitor. Știe cum să se pregătească