| CatalinCata1806 a întrebat:

Am trecut pe clasa a10a si am de facut rezumatele lecturilor pe care le am.Problema este ca eu fac niste rezumate foarte mari.La "Mara"cel putin colegii mei au scris intre 16-25 de pagi iar eu am scris 40-45.Ce imi recomamdati sa fac ca sa scriu niste rezumate mai mici? Mai ales ca am de citit niste opere destul de lungi printre care:"Ion","Hanul Ancutei","Moara cu noroc","Baltagul","La tiganci","Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi","Moromenii"-ambele volume,"Harap-Alb","Alexandru Lapusneanul","O scrisoare pierduta"...

1 răspuns:
| BlueDark a răspuns:

Daca ai scrisul mare si aliniat de pe la mijlocul paginii, atunci asa se explica...
Daca nu, singurul meu sfat este sa te rezumi(exact asa cum spune si cerinta) la esential.Nu da multe detalii, ai grija sa cuprinzi fiecare actiune si asta e tot