| Anne0345 a întrebat:

Buna ziua!
Aș dori sa pun următoarea întrebare și motivul său.
Daca sunt a XI si sunt inca minora (peste 5 luni fac 18 ani) ma pot transfera la alt liceu doar cu semnatura parintilor?
De ce? Pentru ca eu nu m-am acomodat deloc in acest an școlar cu colegii și mai ales cu profesorii mei, m-au lăsat fix astăzi Doamna de mate la materia dânsei ca numai voia sa imi puna fix nota 8, mi-a pus 7 ca sa trec si imi mai trebuia 8 sutimi să trec. Pot după corigență daca iau testul sa ma transfer? Aș dori un răspuns foarte bun că simt că cedez și niște motive de transfer, dau fundă!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu nu te poti transfera nicaieri, deoarece legea spune clar ca de ai corijenta nu esti eligibila sa te transferi nicaieri.
Stai unde esti si pune mana sa inveti serios, ca sa iti iei corijenta, ca la scoala mergi sa inveti nu sa te simti bine.

Transferurile se pot realiza numai la inceput de an scolar si numai daca intrunesti toate conditiile impuse de lege.

| Anne0345 explică (pentru Violleta2022):

Si daca iau corigența, ma pot transfera? Asta doream sa stiu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anne0345):

Asta va decide directorul de la celalat liceu, ca de ai medii proaste, absente si altele, poate sa-ti refuze transferul.
In orice caz trebuie sa intrunesti si celelalte conditii obligatorii, cu media anula care sa fie egala sau mai mare ca a ultimul elev de la profilul acela, sa nu ai absente, sa nu ai note scazute la purtare, sa sustii si sa iei note bune la examenele de diferenta, daca mai au loc liber in clasa respectiva samd.
In final, directorul are ultimul cuvant, fiindca sunt nenumarate cazuri cand directorul a refuzat transferul, mai ales la copii dificili, care nu se pot adapta/ acomoda nicaieri.