| elenaaaa234 a întrebat:

As dori sa stiu cum se calculeaza media finală a unui examen daca laboratorul valorează 30%. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu niciodata nu am folosit formule, nici nu stiu daca cineva le foloseste.
Gandeste-te altfel. Daca ponderea laboratorului are 30% inseamna ca un punct la NOTA inseamna 3 p din punctajul alocat pentru laborator. Daca avea 50 % insemna ca 5 p inseamna 1p la nota si asa mai departe.
Deci daca sa zicem ca ai luat nota 8 la laborator faci 8×3 si iti da 24 p.
Daca examenul are 70 p si tu iei nota 6, faci 6×7p (dupa regula de mai sus) si afli ca ai luat 42p la examen pe care le aduni cu cele 24 de la laborator si iti iese nota finala 66p care inseamna 7 pentru ca se rotunjeste.
Deci nu te mai complica cu formule ci doar aduna punctele.

| elenaaaa234 explică (pentru Bondarel99):

Mersi mult pentru răbdare!?

1 răspuns: