| Anonymus888 a întrebat:

Bună ziua,

Doresc să abordez o problemă importantă cu care mă confrunt. Deja din clasa a 5-a, am experimentat dificultăți majore în înțelegerea matematicii. Aceasta se datorează în mare parte faptului că am avut o profesoară care nu a reușit să explice subiectele în mod eficient. Cu timpul, am uitat ceea ce am învățat, și această situație m-a făcut să simt că matematica nu este pentru mine. Ceea ce este interesant este că nu sunt singurul cu această problemă; peste 80% dintre colegii mei au aceleași note ca și mine, ceea ce mă face să cred că problema poate să fie mai degrabă legată de metoda de predare.

Cu toate acestea, am un obiectiv în minte și anume să învăț matematica la un nivel care să îmi permită să iau cu succes examenul de evaluare națională. Am o pasiune pentru WebDevelopment și intenționez să intru la un liceu de MateInfo. Acest obiectiv pare dificil de atins fără cunoștințe solide de matematică. Prin urmare, vă rog să-mi spuneți care sunt conceptele și subiectele de bază pe care ar trebui să le învăț încă din clasa a 5-a pentru a mă pregăti pentru examenul de valoare națională. Având în vedere că sunt în clasa a opta, timpul este limitat, dar sunt hotărât să fac tot posibilul pentru a obține abilitățile de care am nevoie.

Vă mulțumesc pentru orice sfaturi și îndrumări pe care le puteți oferi.

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

De unul singur nu poti sa inveti ceva ce nu ai putut invata cu un profesor ( chiar daca profesorul era bata), in 3 ani. Trebuie sa rogi/platesti pe cineva sa faca meditatii cu tine intensiv la toate teoremele din algebra si geometrie din clasa a 5-a pana in a 8-a. Altfel nu ai cum.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca stiai bine cata matematica ai invatat, de ce ai pierdut 3 luni in vaa, fara sa pui mana sserios sa recuperezi materia care nu ai invatat-o la matematica?
Acum va trebuii sa stai in casa in weekend si sa inveti cate 10 ore pe zi, la matematica, mai ales daca vrei sa intri la un liceu de mate-info sau sa ajungi vreodata web developer, unde fara matematica nu ai cum sa faci profesia aia.

| Anonymus888 explică (pentru Violleta2022):

Am repetat și vara asta, stai linistită?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonymus888):

Atunci: Succes!

| dullcat a răspuns:

Vorbeste cu parintii sa iti dea bani de pregatire la matematica. Gasesti si pe YouTube diverse materiale cu teoria sau recapitulari plus teste. Vezi canalul Pauza de mate.