| Cristi_3033 a întrebat:

dupa cum stiti cu totii se apropie examenele de admitere la liceu... Vreau sa va rog din suflet sa ma ajutati cu ceva, daca imi puteti da si mie teste, variante, detalii, ce si cum sa invat la ROMANA in special, dar si la mate! VA MULTUMESC MULT! DAU FUNDA celui care m-a ajutat cel mai mult!

Răspuns Câştigător
| juicymoistureXD a răspuns:

La romana...invata definitiile genului epic, dramatic, liric, sa stii gramatica:-? si sa poti argumenta texte literare/nonliterare sunt posibile aman2.
La mate...tre in mare parte sa stii formule: triunghi echil./oarecare, patrulater, cerc, trapez, romb, prisme, piramide, corpuri rotunde. Sunt f multe.asa ca pune mana si invata daca n-ai facut-o pana acum...mai ai cateva zile. Bafta:*

http://www.model-de.ro/......99-1-1.htm

http://www.mateinfo.ro/......20a%20.pdf

1 răspuns:
| LoveAgain a răspuns:

Pai la romana trebuie sa stii cateva din gramatica definitii genul epic, liric definitii trasaturi in schimb cel mai mult trebuie sa stii sa argumentezi o poezie sa compui expresii frumoase pe baza unei compuneri mai exact sa ai un vocabular dezvoltat cu cele mai nebunatice, indraznete, frumoase si inteligente ganduri si exprimari