Că n-are tată ăla le-a lăsat singure, s-a dus în altă țară și aia e
Aia la 12 ani dacă a făcut ce spui nu are cum să fie ajutată sau schimbată.
Sa stii ca nici media cu retelele sociale nu ajuta absolut deloc. Copilaria se opreste mult mult mai devreme. Si noi toti contribuim la asta. Exista un aer de sexualizare ubicua, plus un filtru al maturitatii aplicat in primul rand la haine, apoi la atitudinea pe care trebuie sa o afisezi daca vrei sa fii cool, la orice. Este si presiune ciudata de a creste, a te maturiza si a demonstra ceva, care nu sunt sigura de unde vine.Probabil parintii contribuie la aceasta intr-o masura destul de buna.
Dar inteleg ce zici. Eu la 11-12 ani ma uitam la desene animate, adoram Naruto si eram complet rupta de lumea adultilor ). Daca ratam vreun episod era cea mai mare tragedie, mai ales ca mi-au cumparat parintii pc un pic mai incolo.
Apoi, sa stii ca acea fata e posibil sa ajunga pe un drum cat se poate de intunecat, cu riscul de sinucidere. Exista multe astfel de cazuri. Poate nu ar trebui sa judecam asa aspru, fiindca absolut nimeni nu vrea sa fie subiect de batjocura, mai ales in online. Daca,, partenerul'' a filmat-o si a distribuit la toti, nu crezi ca e nedrept sa o blamam doar pe ea?
Nu are cum să fie ajutată sau schimbată aia de 12 ani.
Da,frt dar a facut asta de 20 de ori. Până și eu am văzut filmulețele
Pentru că asta se promovează peste tot, la tv, pe social media, în societate. Sexul vinde cel mai bine. De ce crezi că muzica și versurile anumitor cântăreți au tenta sexuala? Exact, că să atragă atenția. Nu mai zic de videoclipuri. Muzica e cel mai bun instrument de brainwashing.
Ok.Si crezi ca daca lumea vorbeste asa in scarba dea ea, isi va dea seama de ce a facut si va ajunge maicuta la o manastire? Nu stiu cum sa-ti spun, dar din nou: noi toti contribuim la asta.
Mereu blamam victimele, fie fete/femei care se baga in industria sexului, ca sunt panarame, ca nu stiu ce, fie fete/femei violate, ca sigur au cautat-o ele cumva, erau imbracate intr-un fel si asa au meritat, etc etc. Daca vrei sa faci ceva seteaza tu niste exemple in cercul tau de prieteni, ca altceva nu prea poti face. Sau inscrie-te la o asociatie sau ong care se adreseaza acestor probleme: sexualizarea precoce, lipsa educatiei sexuale, problema violului care e trecuta cu vederea ca orice incalcare a legii banala etc. Sunt probleme pe care noi le judecam asa foarte usor, insa ele merg mana in mana cu familiile disfunctionale si saracia.
Îmi pare sincer rău din toată inima cu Adevărat ca copii au început și au ajuns sa facă anumite chesti foarte urâte -_-
Eu chiar te rog sa nu copiezi de la fete de genul comportamente. ideea este ca fata aia, neavând tata, si-a cam făcut de cap, ni a considerat sa ia sfaturi de la mama sau mai rău, poate mama aia nici nu mai are putere psihica sa se ocupe de ea cum ar trebui. Este suficient ca ea sa fi pus botul 1 data și fiind vârsta aia, teama sa se afle, frica, prostia etc., au facut-o sa continuie. ar putea fi salvata dacă cineva ar reclama cazul ei către o autoritate competenta dacă ea este încă minora și sunt dovezi ca ceea ce a făcut era înainte de 15 ani. Tu, pentru ca constientizezi ca nu e normal asa ceva, ai mare grija de tine pentru ca fetele asta sunt prinse în chestii aiurea, poate cu indivizi cu zeci de ani mai mari, amenințate, drogate, bătute. Tu încearcă sa cauți un băiat de vârsta ta, care învață bine si e liniștit, sa nu riști și tu sa intri între chestie aiurea. Și comunica cu parintii tot, unele au fost forțate și au tacut, iar mai departe s-a ales praful. Deci mare grija.
Uite, am identificat ceva si se pare ca, din păcate, nici tu nu ești prea corecta. Spui "eu tot 15 ani am dar nu mw gândesc la din astea"... însă tot tu, când ai publicat prima data pe TPU în ianuarie ai spus "Am mai avut un iubit care m-a folosit doar pentru corpul meu, acum îmi este greu să îmi exprim sentimentele, dacă o sp fie la fel?"... deci, personal cred ca nu ești departe de prietena aia și tare îmi e sa nu ajungi chiar tu în chestii de genul
Totul pleaca de la educatia precara data de parintii acelui copil, daca cunosti un caz asta nu inseamna ca toti pustii si toate pustoaicele de 12 fac sex, e adevarat ca traim intr-o societate suprasexualizata dar ala e un caz mai deosebit si cam atat. in acelasi timp cam trist dar asta este realitatea
La 12 ani este doar un copil fără minte și atat.
Cauta atenția pe care nu a primit-o de la părinți și da, nu într un mod pozitiv și potrivit vârstei.
Are nevoie de o persoana care sa o îndrume, sa o ajute cu o vorba buna( sa ii spună cât de grav și greșit este ce face).
Nu putem da vina sau judeca pe nimeni, urat și din partea celor care au preferat sa se amuze copios în loc să discute frumos explicându-i la ce pericole se expune.
Io iti zic parerea mea sigura. Se vinde foarte multa pornografie, sexualitate, nud, funduri, sani, peste tot daca esti putin atent. Asta e doar o parte, partea a 2-a este ca toata mancarea din comert la un pret moodest spre mediocru este umflata cu hormoni, de ce crezi ca fetele de 12, 13 ani arata ca la 22? Uite-te la aia, nu stiu ce brand era carea au fost dati in judecata pentru ca au facut jucarii ( niste ursuleti pentru copii ) cu lanturi bdsm si masti etc. Toate astea sunt intentionate si iti spun si de ce, pentru ca sexul/pornografia inca ramane din punctul meu de vedere cea mai addictive sursa de dopamina pe cale naturala pe care o primeste creierul uman, implicit e cel mai puternic drog natural si daca se face abuz de asta in lume ( in special de pornografie ) oamenii devin degenerati, depresivi, instabili, isi distrug copilaria/familia, odata cu starile astea " minunate " pe care ti le-am mentionat mai sus, fiind stari negative oamenii sunt mult mai usor de controlat si isi pierd cu adevarat atentia la ceea ce se intampla in lume si in jurul lor, in societate. Cu drag ( Btw am 25 de ani, cand aveam 13 spre 14 ani, mi-a supt p*** o copila de 12 ani si nu m-am chinuit sa o prostesc prea tare ca si eu eram la fel de prost ca ea pe atunci dar iti zic, nu e ca e neparat de acum chestia asta, e de cativa zeci de ani doar ca evolueaza din ce in ce mai mult ).
Crede-ma ca in mai toate generatiile si tarile s-a intamplat asta. Si acu 20 de ani cand era la fel, cand eram mica. Doar social media le scoate la inaintare. Poti cauta pe Youtube documentare cu fete de 14 ani de prin Anglia care au copii si isi doresc asta, pentru ca le lipseste ceva acasa. Copii sunt mai naivi si impulsivi, sunt pacaliti de fel de fel de dubiosi sau sunt luati in ras de alti copii daca nu fac sex de la 12 ani.
Pai la 12 ani nu o sa aiba copii daca o s*ge corespunzator. Legat de varsta, de acord cu tine.
In viata nu iti gasesti sufletul pereche asa de repede, sunt convinsa ca peste 2 ani vei fii fericita impreuna cu cineva.
@anonim: Ba da, are. Si daca doar o s*&e e un mare plus, ca nu o sa mearga bortzoasa la maica-sa acasa. Stiu destule cazuri de personaje care erau dubioase in adolescenta si au ajuns ok ca si adulti.
Cei de la gimnaziu au dat-o afara din scoala deoarece face numai prostii in baia baietilor.Acum, copiii sunt supravegeheati de catre profesori atunci cand merg la baie.Stau la usa baii si aud totul.Camere de filmat in toate baile.Mie, mi se pare corect.
Scuze, am pierdut sirul discutiei, mai ales ca nu e recenta.Ce treaba are anonimul?
Oh, well, ghinion atunci. In alta ordine de idei, nu poti fi dat afara din scoala. Legal vorbind. Daca cineva a facut asta, e un abuz. Iar faptul ca se intampla astfel de chestii din ce in ce mai des e in primul rind o dovada a incompetetei din sistem si a esecului nostru ca societate.
Adriadu întreabă: