| simonadaniela00 a întrebat:

Buna ziua, in prezent in 2023 daca plec de acasa la varsta de 16 ani si parintii nu sunt de acord daca spun clar ca a fost de buna voie pot patii ceva cei la care ma duc? astept raspuns daca stiti, ma refer daca parintii se duc la politie si declara

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce ai disparut te vor cauta cu Politia si te vor aduce acasa, fiindca esti minora si esti sub tutela parinteasca pana la 18 ani.
Iar cei unde mergi sa te ascuzi, pot fii acuzati de parintii tai ca te-au rapit si pot avea probleme cu legea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratia ta la 16 ani e irelevanta.
Tot parintii au puterea

| ValentinMihai78 a răspuns:

Există lege clară prin care de la vârsta de 16 ani, copilul poate decide pentru sine. De asemenea, fuga de acasă, poate conduce inclusiv la anchete sociale pentru a vedea cauzele care au dus la fuga de acasă! Oricum, nu intrați în panică și pregătiți-vă de "război"!