| gabriella23 a întrebat:

Buna ziua! Pe dat de 21 mi-am pus steriletul de cupru și de atunci sângerez într-una că la menstruație, și astăzi pe 24 trebuie să îmi vină menstruația și nu știu dacă mi-a venit sau nu pentru că am sângerat la fel că la menstruație. Doctor care mi-a pus steriletul i-am spus că îmi vine menstruația pe 24 și mi-a spus sa i-au ovule " Zifex" pentru 7 zile. Dar nu mai știu exact pentru ce a zis că este, zicea ceva pentru sterilet. Și azi cred eu că mi-a venit menstruația pentru că mi-a venit mai abundent. Si am înțeles după net că nu se pune in timpul menstruației și când alăptezi...și eu alăptez. Al trebui sa intreup tratamentul

1 răspuns:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Of, de ce nu vreti sa aveti grija de voi si sanatatea voastra? Te chinui atat cu sterilet, poate fi dureros si nu te protejeaza de BTS.

Urmeaza indicatiile medicului, ia ce ti-a prescris.
Uite aici prospectul:
https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_14626_13.09.22.pdf
Se recomandă întreruperea alăptării pe perioada tratamentului.

Efecte secundare după montarea unui dispozitiv contraceptiv intrauterin:
- agravarea crampelor menstruale și sângerări menstruale mai abundente - în special în primele luni după introducerea unui sterilet de cupru,
- amenoree - lipsa completă a menstruației,
- disconfort în timpul actului sexual - firele steriletului pot fi rigide la început.

Protejeaza-ti sanatatea folosind prezervativ. Te protejezi de sarcini nedorite si de BTS (Boli cu Transmitere Sexuala).