| IulianDaniel110220 a întrebat:

Bună ziua! Pun aceste întrebări din lipsa de informati.
Iubita mea a rămas însărcinată la apr.14 ani și va naște la 15 ani.
Care sunt riscurile?
Am auzit ca voi fi luat la pușcărie pentru ca sunt major și vreau sa știu dacă îmi pot trece copilul pe numele meu.Adaug ca totul s-a întâmplat.de buna voie! Părinți acesteia știu situația și vreau sa știu care sunt consecințele în cazul de mai sus, sper sa fie cineva care ma poate ajuta va mulțumesc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice raport sexual comis cu un minor care nu a împlinit 16 ani este pedepsit cu închisoare de la șapte la 12 ani.

Nu exista "consimtamant, sau buna voie" la 15 anisori, fiindca copilul este prea mic si nu are discernamant, de aceea legea a intervenit si o apara de violatori si pedofili.

"Potrivit unei legi apărute în vara lui 2023, vârsta minimă privind consimțământul sexual a crescut de la 14 ani, cât era anterior, la 16 ani, iar agresiunea sexuală săvârșită asupra unui minor este abordată separată în Codul penal."

https://hotnews.ro/......egii-57647

https://www.avocatnet.ro/......xuale.html

| Furnicuta000 a răspuns:

La 15 ani nu prea sunt riscuri daca fata e dezvoltata normal dpdv fizic si nu are probleme de sanatate.
Tu daca recunosti copilul o sa ai drepturi asupra lui si drepturile tale ca tata nu o sa-ti fie luate chiar daca intri in puscarie. Daca nu e diferenta prea mare probabil nu o sa patesti nimic iar daca vad organele abilitate ca ai grija de mama si de copil o sa fie totul in favoarea ta.
Dar totusi nu inteleg de ce nu ai cumparat si tu un prezervativ. De ce tot faceti asta fara prezervativ cand sunteti asa tineri si un copil va da viata peste cap? Nu vreau sa cert pe nimeni dar vad din ce in ce mai multe intrebari de genul pe tik tok

| MistarGoGu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Lipsa de educație sexuala în scoli și licee! De aia! Nu mai bine o bere și o punga de semințe! Prezervativele SUNT mai scumpe ca haurul!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Suntem și noi CAMPIONI la ceva în U.E! NU la km de autostrazi și cai ferate de mare viteza, NU la igiena ca 60 % îl eliberează pe cacanescu în fundul curții! LA MAME MINORE! ACOLO suntem noi campioni!

| MistarGoGu a răspuns:

Poți! Când se naște copilul în funcție de regimul de detenție care îți este stabilit în penitenciar poți cere sa mergi la Primărie când se face certificatul de naștere și sa te treacă ca tata in certificat! Sau cu un avocat prin delegație! Vine el în penitenciar faci o declarație ca recunoști paternitatea acelui copil și el se ocupa de restul în caz ca tu NU poți ieși!

| MistarGoGu a răspuns:

Fata și bunicii nu doresc copilul? Adică sa-l nască fata și tu sa te ocupi de el?