| sadd123 a întrebat:

Bună ziua,stiu ca voi părea ciudat, dar am nevoie neapărat de ajutor.Am 17 ani și sufăr de paranoia(destul de avansată )și uneori din cauza asta sunt depresiv. Mereu când merg pe undeva,simt ca toți oamenii din jurul meu ma privesc ciudat,încep sa radă,sau sa ma vorbească pe la spate și nu pot pricepe de ce,pur și simplu nu mai pot rezista și simt ca o iau razna pe zi ce trece,am nevoie de ajutor vă rog sunt ca înnebunesc,sunt suspicios cu privire la orice și parcă trăiesc intr o altă lume, peste tot unde merg parcă se oprește timpul iar toți se uită la mine

Răspuns Câştigător
| laptecucereale22 a răspuns:

Nu cred ca ajuta prea mult dar incearca sa te asezi pe o banca si sa te uiti la oamenii din jur si ce fac ei, daca ei chiar fac ceea ce ai zis tu sau isi vad de treaba lor. mentionez ca daca faceti contact vizual o data sau de cateva ori e normal pentru ca oamenii se uita inapoi daca cineva se uita la ei. opreste te pe banca și relaxează-te si respira. gândește-te ca oamenii aia nu exista. sau realizează ca lor nu le pasa nici macar ca tu exiști sau ca s-au uitat la tine. 100% dacă râd, nu râd de tine. poate ai anxietate sociala pe lângă paranoia/schizofrenie dar un psihiatru sau psiholog iti poate spune cu exactitate. alt sfat e sa mergi mai des afara, chair daca e "greu",:vorbesc din experiența proprie. sper ca te am ajutat

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un medic psihiatru te poate ajuta mai mult decat TPU.

| Violleta2022 a răspuns:

Ajutor poti primi numai de la un medic pshiatru, fiindca numai acela poate sa te trateze cu medicatie adecvata.
sanatate multa!

| justlookingforadvice a răspuns:

Ar trebui să ceri sfatul unui specialist, nu pe TPU