| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Sunt clasa a 9-A la profesională, dacă vreau să fac doar 9 clase primesc ceva la mâna cum că am făcut?

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, sincer nu cred ca este prea ok sa te lași acum, o sa îți pară extrem de rău pe viitor când nu o să te angajeze nimeni fără 12 clase sau dacă te angajează cu astea " 9 clase" gândește te ca o sa fie cea mai grea munca și nu o sa ai posibilitatea sa lucrezi ceva mai ușor.( cel puțin care să nu îți rupă mâinile)
Acum este strict decizia ta, dar măcar 12 clase ca nu vorbim și de o facultate, master, primești acolo o diploma de terminare a 12 clase foarte bună pentru interviuri la viitorul job și pentru permis.

| anonim_4396 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Bună, Eu mă gândesc că este prea târziu ca la vârsta mea sa fiu clasa a 9-A, motivul pentru care nu am mai fost 2 ani este bulling ul, la liceul unde sunt, sunt doar persoane needucate, Am încercat să mă înscriu la alt liceul dar mi s-a spus că vârsta este prea mare și nu mă primește...

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Înțeleg, nu trebuie să asculți niciodată de ce spun cei din jur, niciodată nu este prea târziu crede-mă.
Persoane răutăcioase sunt peste tot, nu renunța la visul pe care îl ai din cauza lor. Trebuie sa pornești cu gândul acesta " eu merg acolo doar ca să învăț ceva, nu pentru altii", dacă tot ți se adresează cuvinte urate sau orice alta forma de bullyng îți recomand să vorbești cu diriginta/ dirigintele, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Ok, 10 clase sunt de ajuns? Eu fiind la profesională trebuie să fac 11 clase, +3 ani, Pot face doar 10 fara sa m ai fac un an practică?

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu știu despre " anul de practica", dar o sa primești atunci o diploma de 10 clase, cred ca o sa găsești mai multe informații și pe internet, nu vreau sa vorbesc în (necunostinta )

| anonim_4396 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Ok, Mulțumesc frumos de sfat uri, O zi bună!

7 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Da,ar trebui sa primești.
Dar chiar crezi că e ok? Adică poți face profesionala și după sa continui a 11-a și a 12-a și să dai bacul.Iti vei mulțumi mai târziu, asculta aici!
Deși scoala pare o pierdere de timp...sa știi că, orice școală pe care ai absolvit-o, te va ajuta enorm.
Multa bafta!

| SFATURIDINSUFLET68 a răspuns:

Salut!
primesti o diploma la nivel european de semi-profesionala si primesti ceva bani lunar in functie de liceu
! trebuie sa te lasi de liceu prima data si numai dupa cam o luna primesti diploma dar important e sa te lasi