| TheAngelInPink a întrebat:

Buna ziua TPU! Am o intrebare. Ce parere aveti despre Nürnberg? Parintii mei discuta ca ar vrea sa ne mutam acolo... Este cineva care traieste / a trait acolo? Cum e vremea? Cum sunt oamenii? Sunt locurii de iesit [ Mall-uri, terase, etc? ]. Va rog, trebuie sa iau o decizie.
P.S Limba? Se invata repede?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AnneSiAtat a răspuns:

Bună :-h.
nu am fost până acum în Nürnberg, sincer, însă știu cum este să mai ai un pic și să te muți undeva, apoi să vrei să știi toate detaliile posibile despre locul respectiv. așa că am avut de gând să mă informez și să îți ofer o mână de ajutor.
1. părerea pe care mi-am format-o este următoarea: cred că orașul ăsta este special și drăguț. special prin faptul că se vede după fiecare stradă că are ceva istorie în spate, și drăguț pentru că este foarte diferit de ce avem noi aici, în sensul bun. îți va plăcea ideea de nou, și vei vedea că o să te obișnuiești cu fiecare lucru de acolo.
folosește Google Maps 3D pentru a te plimba pe străzile din oraș, și ai să te convingi.
2. cât despre vreme, sunt site-uri pe internet care îți oferă informații despre ea, inclusiv vremea în Nürnberg.
http://www.weather2umbrella.com/....../3/40011/0
3. germanii sunt un pic mai distanți, din câte am auzit. probabil îți va fi dificil să te acomodezi și cu oamenii, pentru că probabil vor judeca țara de unde vii, însă tot ce trebuie să faci tu este să ai răbdare. nu toți sunt așa. sunt și niște excepții, pe care le vei întâlni treptat.
4. sunt locuri de vizitat (cu valoare istorică, dacă te interesează) dar și locuri de ieșit, pentru că Germania cu siguranță nu trăiește în Evul Mediu.
le găsești pe unele aici, unde povestește despre câteva locuri o persoană care a trecut pe acolo: http://amfostacolo.ro/....../hotel.php
5. limba nu se învață foarte repede. germana, din punctul meu de vedere, este dificilă și cu o pronunție diferită. însă du-te la meditații și ține-te de limba asta până ce pleci acolo. mai roagă-i și pe părinții tăi, dacă se descurcă, să te ajute.
-------
Multă baftă și nu uita, trebuie să faci toate astea cu foarte mult calm și răbdare. :) sunt câteva lucruri care vor fi un pic dificile la început, dar cu timpul le vei trata ca pe niște obiceiuri. O să fie frumos, mai frumos decât aici.

| TheAngelInPink explică (pentru AnneSiAtat):

Multumesc din suflet!

2 răspunsuri:
| AnneSiAtat a răspuns:

P.S: știu că nu este un răspuns care vine de la un "profesionist", dar am încercat să mă informez și să te ajut cum pot. Sper că am făcut-o, măcar puțin.