| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU. Am o problema destul de nasoala, nu mai am chef de scoala (sunt clasa a-11-a), am inceput sa am note mici si sa am probleme inca de anul trecut din cauza multelor absente. Ideea este ca eu in trecut mereu am fost tocilarul clasei, nu aveam decat 1 prieten, mereu eram ala care isi sacrifica timpul liber ca sa faca exercitii in plus, am fost mereu premiant, nu am facut nici macar o prostie pana acum, si uite ca dintr-o data m-am plictisit de asta si o cam dau in bara rau la scoala.
Vreo idee, vreun sfat?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu stiu ce e așa greu dar rezolvarea e simplă: să vrei să-ți vezi de treabă (școală)

| Daniel31 a răspuns:

Ia-o mai usor. Incearca sa nu chiulesti atat de des si sa te mentii la mijloc. Invata la materiile care iti plac, restul incearca sa iti faci atent copiute.
Plus, ofera-ti si tie niste timp liber sa uiti de stresul scolii. Iesi la un suc, du-te la fotbal, etc

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o problema daca nu mai vrei sa inveti, bine ca ai treminat clasa a X-a, ca sa ai o sansa sa faci o profesionala mai tarziu in viata, cand ai chef, daca nu, ca muncitor necalificat in constructii sau agricultura, esti bineprimit si cu 10 clase.

| StevenMetalhead a răspuns:

Noroc Ionel! Păi este clar, pentru început întreabă-te: Care-i motivul pentru care tu înveți sau faci lecțiile, câștigi olimpiade. În trecut tu îți zicea pentru ca să se bucure părinții, profesorii, ca să fii mai presus ca ceilalți la învățătură, pentru că așa trebuie și asta, bineînțeles că îți aducea plăcerea, înțelegând că ești lăudat...dar ajungi la perioada când te întrebi: Pentru ce să învăț? E timpul să te gândești la viitorul tău...Ion. Cu ce ai vrea să te ocupi, vrei să fii inginer, economist, lingvist sau poate vreun arheolog? Atunci când vei găsi motiv în obiectele pe care le studiezi, iată atunci și te vei apuca din nou de învățat. Baftă!