| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Va expun problema surorii mele, ea si sotul ei au impreuna 2 copii o fata de 13 ani si un baiat de 10, tatal nu a prea s-a ocupat de cresterea copiilor, iar acesta s-a comportat intotdeauna mai rau cu fata, a respins-o cand era mica pe motiv ca e prea lipicoasa, si ii interzicea si mamei sa nu o mai bage atat de mult in seama, pe fata o certa mereu, o jignea foarte rau, o ameninta, ba chiar o si lovea uneori din nimic, copilul a crescut si nu mai asculta nici de mama nici de tata, mai ales de tata, copilul spune ca nu are de ce sa il asculte si sa il respecte pentru ca nici tatal ei nu o respecta si mereu il intreaba sau o intreaba pe mama da ce are tata cu mine, ce i-am facut?
Fata pe la 10 ani a inceput sa faca prostii, vorbeste urat cu mama ei, o jigneste si nici nu o baga in seama, si pe la scoala, ba se bate cu alti copii, ba jigneste, ba intra in tot felul de conflicte, tatal spune ca e vina mamei.
Tatal ii spune fetei mereu ca, daca nu faci ce spun eu sa nu mai vorbesti cu mine, o jigneste ca iese afara cu un grup de copii in care sunt mai mult baieti si ii spune ca e pa...a si multe alte cuvinte jignitoare.
In acest moment sora mea este despartita de tatal copiilor, ce sfat aveti pentru ea sa isi recupereze copilul, sa o faca sa o asculte, acum ca tatal nu mai este prin preajma sa o mai jigneasca.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar sora ta nu i-a dat fetei o educatie buna, de aceea fetita a ajuns atata de obraznica, dar inca nu-i pierduta, ca are doar 13 anisori, deci inca poate fi supravegheata strict si impusa educatie ambilor copii, inainte sa-i piarda pe amandoi.

| mihai69 a răspuns:

Să meargă cu ea la un psiholog și să facă tot posibilul să devină prietene.

| dullcat a răspuns:

Vai de mine... E exemplul perfect care demonstreaza clar cat de important este tatal in relatia sanatoasa cu fata, in general.E lesne de inteles ca aici nici tatal n-a fost prea sanatos in comportament, probabil i se trage, la fel, din ce a primit la randul lui in copilarie. Sfatul e sa o duca la consilierul scolii, daca exista, iar daca nu, ea fiind copil, are dreptul la sedinte gratis.Rana pe care o lasa lipsa tatalui sau o relatie precara cu acesta, asupra fetelor, se arata mereu la fel, prin rebeliune si tot felul de comportamente mai mult sau mai putin deplasate.Am o prietena care a fost un caz asemanator, n-a fost un inger in tinerete, din fericire la maturitate s-a mai rezolvat din problema, insa tot nu il suporta deloc pe tatal ei.Acesta abia isi aminteste sa o sune sa-i ureze, La multi ani'. Trist trist trist!