| EmilyT a întrebat:

Bunaa. :* cum sa ma iau de la laptop si sa nu petrec atit de multe ore la el? big grin

intrebare serioasa, fiindca am probleme cu vederea deja sad

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna1 pentru a te putea desprinde de laptop trebuie sa-ti gasesti o activitate placuta care sa-ti ocupe timpul liber. Incearca sa citesti ceva, daca vrei iti pot recomanda si cateva romane geniale, care iti vor rapi tot timpul, d e nici nu vei mai intra pe calculator. Iesi afara cu prietenii sau iubitul si mergeti impreuna la o plimbare in parc, la un film bun, la un concert in aer liber, la o terasa, la piscina etc, astfel incat in fiecare zi sa-ti petreci timpul placut si sa mergi in alt loc, ca s anul appuci sa te plictisesti. Mergi cu parintii tai in vizite la rude, asta in cazul in care te intelegi bine cu matusele/unchii si verisorii tai sau daca ai bunici si vrei sa ii vizitezi sau iesiti tu cu parintii si cu fratii tai/surorile tale, in cazul in care nu esti copil unic, la un film interesant si apoi mergeti s a mancati o pizza astfel incat veti petrece o zi frumoasa in familie. Daca aveti posibilitate, puteti iesi din localitate o zi sa vizitati locuri noi si sa petreceti niste ore frumoase impreuna. In cazul in care ai posibilitaten financiara, profita de ultimele doua ssaptamani de vacanta si pleaca la mare ori la munte, unde iti place tie mai mult, pentru cateva zile cu prietenele sau cu familia si cu siguranta acolo nu vei mai intra pe calculator si te vei distra si relaxa. Cumpara-ti un catel, daca iti plac animalell si ai deja unul si ocupa-te de cresteream si educatia lui: plimba-l de 3 ori pe zi, da-i de mancare, du-l la veterinar pentru vaccinarile si deparazitarile periodice, joaca-te cu el, iubeste-l mult. Iti spun din experienta ca un catel iti schimba viata, te responsabilizeaza si daca esti dispusa sa ii oferi atentie si sa ia grija de el, iti ocupa tot timpul liber.Iesi la shopping, alege-ti tinute dragute pentru scoala, ca tot se apropie, dar si pentru timpul liber, mergi la coafaor si aranjeaza-ti parul, mergi la cosmetica, la manichiura/pedichiura etc, ingrijeste-te de tine si fa-te frumoasa. Cumpara-ti rechizite pentru scoala, intereseaza-te de orar, pregateste pentru inceperea anului scolar pe toate planurile. daca ai timp liber si in timpul scolii, inscrie-te la un curs de o limba pe care nu o studiezi la scoala, cum ar fi spaniola, italiana sau daca vrei ceva mai deosebit, greac asau chiar japoneza, sau daca esti majora inscrie-te la scoala de soferi. vezi cat d emulte lucruri poti face? De ce sa te inchizi in casa si sa iti strici ochii in fata calculatorului, care e util si placut, dar cu o limita. Nu e pacat sa neglijezi celelalte aspecte ale vietii pentru a deveni dependenta de laptopul tau?

3 răspunsuri:
| Adrianos28 a răspuns:

Pai fa-ti o prietena si petrece timpul cu ea sau cu prieteni tai

| Bibiss a răspuns:

Iesi pe afara cu prietenele, la un suc, ceva. Profita ca e vara si scoate-ti prietenele la piscina. Incearca sa si citesti putin, sa te si odihnesti. Pune-ti o limita de calculator/laptop (2h pe zi). Sper ca te-am ajutat:*. Funda?

| Elvina a răspuns:

Invata sa canti la un instrument si asa trece timpul.