| mimi973 a întrebat:

Bunaa big grin am 18 ani si am avut acnee... am porii deschisi si multe puncte negre. Cosuri nu mai am dar ce ma fac cu porii care nu se inchid niciodata, am fata plina de gauri sad plzz un sfat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retinolul ajuta celulele sa se dezvolte cat mai sanatos, deci are un efect benefic asupra ridurilor, porilor dilatati etc.
Crema Mebra cu vitamina A contine retinol si are un pret foarte mic, o gasesti in farmacie. Uite un review aici :
http://whatever-eva-wants.blogspot.ro/......eview.html
Problema e ca retinolul este greu tolerat de ten, este un ingredient activ care trebuie introdus treptat in rutina tenului nostru. Deci e musai sa ai o rutina a tenului, trebuie sa folosesti o crema hidratanta ( mie imi place bioderma sensibio light, n-are iritanti si se absoarbe foarte repede in piele )

Mai este varianta cu BHA care poate sa fie mai bine tolerata de ten si aduce mai multe beneficii.

Eu am scapat de punctele negre folosing exfoliant chimic ( bha 2% ). Daca punctele negre sunt foarte mari iti recomand sa folosesti niste plasturi epntru puncte negre de la Beauty Formulas, ii gasesti in DM, uite aici un review cu poze dupa extractia lor :

http://dragonfly-accessories.blogspot.ro/......funda.html

La mine nu au avut efect acesti plasturi pentru ca punctele mele negre nu erau asa mari, daca te afli in aceiasi situatie iti recomand sa mergi la o cosmeticiana priceputa ca sa it scoata punctele negre. Dupa poti sa incepi tratamentul cu bha si punctele negre o sa se amelioreze in cateva luni si o sa apara mai putine.

Eu folosesc Lotiune BHA 2% de la Paula's Choice de aproape un an si pot sa zic ca este dumnezeu pe pamant pentru mine. :)) Iti recomand sa o cumperi cand e reducere pe site de 15% ( am vazut ca asta e maximul de reducere la ei si il baga cand sunt tot felul de sarbatori gen Craciun/Paste / 1-8 Martie si alte ocazii de genul, aboneaza-te la newsletter ca sa fii la curent )

Este important sa-l introduci treptat in rutina tenului tau pentru a fi tolerat bine de ten. E posibil sa apara descuamarea tenului daca il aplici de la inceput zilnic pe ten. Aplica-l la inceput de doua ori pe saptamana, dupa de 3 ori si tot asa pana ajungi la aplicarea zilnica sau o zi da una nu. Nu toate tenurile tolereaza o aplicare zilnica.

http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte