| Anonim_6126 a întrebat:

Bunaa TPU :*.
Ajutati-maa :-s.
De ex daca la o problema de geometrie se da o cateta a unui triunghi dreptunghic ( 20cm ) si aria(100 cm patrati ), cum aflu cealalta cateta?

Funda :*!

4 răspunsuri:
| UnZambetTeRog a răspuns:

Prin formula de la arie... aria = cateta 1 +cateta 2 supra 2winking de aici cred ca sti

| lavyBandB a răspuns:

Pai aria este cateta ori cateta pe 2...inmultesti 100 cu 2=200 iar apoi imparti la 20 si iti da cealalta cateta...adica 10

| LifeFail a răspuns:

Buna:*
Pai, aria unui triunghi dreptunghic este cateta ori cateta supra doi.
Deci, ca sa afli cealalta cateta, imparte aria la cateta pe care o cunosti.
Pupici:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aplici formula inaltimi = h= cateta1 + cateta 2 supara ipotenuzawinking