| CaleaCeaDreapta a întrebat:

Cand esti bun de ce tot timpul se gasesc oameni doritori sa profite dupa tine? parca mai bine este sa fi un om rau decat bun?
Cum suna treaba asta.
Premiez cu fundite raspunsurile bune acceptabile.
Id mess ingerasu_dulcepufos care vor sa vorbeasca despre treaba asta sau despre viata de zi cu zi.

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Sunt oameni si oameni... are romanul o vorba cand e vorba de profitul dupa bunatatea: "decat sa zica lumea ca sunt prost mai bine sa zica ii al dracului". Trebuie sa stii sa-ti alegi prieteni.

2 răspunsuri:
| RoXxy a răspuns:

Oamenii buni mereu is luati de prosti.Si asta nu e valabil doar la romani(nu exista padure fara uscaturi)Chestia e ca nu e mai bine pentru tine sa fi rau caci asa nici prieteni adevarati nu vei mai avea.Stii cum e vorba aia"oamenii de acelasi fel se aduna", deci vei avea prieteni asa cum vei fi si tu.Mai bine e sa fi atent la cei din jur, si cand ii simti pe cei care profita de bunatatea ta spune-le sa se duca naibiiwinking

| Andrei_3923 a răspuns:

Salut,obisnuieste-te cu ideea.Asa este omul, in special romanul, daca gasesti 5 prieteni adevarati toata viata, esti norocos happy