| anonim_4396 a întrebat:

Când imi bag dosarul ca sa dau sala pentru permis cum procedez? adica ma duc si las dosarul acolo sau doar semnez ceva si gata vin inapoi cu el? sau imi da ceva sa completez? imi puteti spune in cele mai mici detalii cum se procedeaza? e prima data si na...nu vreau sa ma duc ca prost acolo fara sa nu stiu nimic, dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu-ti bagi nici un dosar, nicaieri!
Scoala de soferi unde te inscrii, iti depune dosarul la Politie, dar numai dupa ce ai terminat cursul de soferie.
Depinde de varsta pe care o ai si de categoria de permis pe care doresti sa o dai.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Condiţii de înscriere la şcoala de şoferi-categoria B:
- vârsta minimă 18 ani
- taxă şcoală de şoferi-1.000-1500 de lei (depinzand de scaoala)
- act de identitate (original şi copie)
- fişă medicală
- aviz psihologic
- certificat de cazier judiciar cu menţiunea pentru examen auto - 2 poze tip buletin

Şcoala de şoferi durează în jur de 30 de zile, depinzând foarte mult de timpul alocat celor 24 de ore de teorie şi 30 de ore de condus în trafic (15 şedinţe).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Intai va trebui sa te duci acolo cu instructorul, acesta iti va arata unde sa te duci, mai intai trebuie sa te duci sa faci poza de permis si sa ai platita taxa de 68 de lei, daca nu o vei plati si acolo, dupa ce ai facut poza o sa iti dea un cod de bare Dna de la poza sau Domnul de acolo, acel cod de bare se foloseste doar in acea zi, dupa care stai la rand sa intri in locatia unde se da sala cu codul de bare, dosarul complet si buletinul. La intrare la sala politistii o sa iti verifice de doua ori dosarul inainte sa te poti aseza pe scaun la ce calculator este liber.