| i4ever a întrebat:

Cand se folosesc numerele romane ( latine) in viata cotidiana. Sa va vad.

8 răspunsuri:
| buburuzAndreea a răspuns:

Cand e vorba despre secole si clase. Oare si in alte situatii? Eu doar pe astea le stiu. big grin

| Sara a răspuns:

Secole, clase, functii politice : regele al II-lea al. lunile anului si cam atat.

| buburuzAndreea a răspuns:

Aaaa, asa e, SIA, si la regi si la luni. Pffffu, mi-a scapat.

Răspuns utilizator avertizat
| zemantex a răspuns:

Mai gasesti in: unele lifturi mai vechi, la capitolele unei carti, la ceasurile chic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe linga cele de mai sus, dupa cite imi amintesc si la retetele medicale la cantitatea de medicamente - tablete, fiole, etc - pentru a nu se face confuzii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sfarsitul unui film de obicei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de asemenea la scrierea datei adica a lunii in care ne aflam de ex astazi 17. IV. 2010