| Defony_Lolyx_1934 a întrebat:

Cand se termina scoala in Germania?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Ai o prietena in Germania si vrei sa afli cand termina scoala?
Unele landuri pe 1 iulie, altele cu aproximativ o saptamana inainte de 1 iulie.
Hai ca daca o mai lungim cu vorba( din 30 iunie si azi e 6 iulie) incepe scoala la nemti laughing

4 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Sistemul de invatamant intra in Germania in atributiile landurilor fedarale si exista si autonomia institutionala. Asa ca vei gasi reguli si legi diferite de functionare de la land la land.
Vacantele difera si in functie de scoala: daca e Hauptschule, Gymnasium sau mai stiu eu cum le zice.
Eu am fost uimita sa aflu ca landuri vecine au vacantele in asa fel gandite incat sa nu se creeze aglomeratii de masini pe autobahn.
In orice caz, 1 iulie este data in jurul careia se invarte inceputul vacantei de vara.

| Defony_Lolyx_1934 explică (pentru Leocerba):

O date fix pentre Hauptschule si Gymnasium. Me scuz pentre gramatica nu sont romenca.

| Leocerba a răspuns (pentru Defony_Lolyx_1934):

Aprox 1 iulie.
Da` de ce intrebi romanii cand termina nemtii scoala, tu nefiind romanca?

| Defony_Lolyx_1934 explică (pentru Leocerba):

Pentro ca am o prietene

| Leocerba a răspuns (pentru Defony_Lolyx_1934):

Ai o prietena in Germania si vrei sa afli cand termina scoala?
Unele landuri pe 1 iulie, altele cu aproximativ o saptamana inainte de 1 iulie.
Hai ca daca o mai lungim cu vorba( din 30 iunie si azi e 6 iulie) incepe scoala la nemti laughing