| dewix a întrebat:

Care a fost cea mai buna carte pe care ati citit-o? Sau cele mai bune, daca nu va puteti decide happy

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

A. Kauthan-"Tezaurul nazist"

| Bacemi a răspuns:

Nunta in decembrie de Anita Shreve si Masca de Dean R. Koontz.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Greu de spus, am citit multe cărţi bune, care mi-au plăcut, m-au impresionat şi influenţat, dar totuşi am să încerc-William Golding-Împăratul muştelor, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, J D Salinger-De veghe în lanul de secară, Umberto Eco-Numele trandafirului, Patrick Suskind-Parfumul, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci, Norman Mailer-Cei goi şi cei morţi, Simona Popescu-Exuvii sau, schimbând radical genul, Stephen King-It, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, JRR Tolkien-Stăpânul inelelor, Frank Herbert-Dune, Poul Anderson-Operaţiunea Haos

| Vizitiul a răspuns:

Pavel Corut- A inflorit speranta.

| Marii a răspuns:

Misery. happy

| darkeyes a răspuns:

Singur pe lume love struck am citit-o cand eram mai mica si inca o sa ramana cartea mea preferata.
Sa ti`o povestesc pe scurt : e vb depsre un baiat care pana la 8 ani traieste intr-o familie, apoi afla ca este adoptat, mama lui (Adoptiva) il da unui cantaret ambulant.Acesta impreuna cu doi caini si cu o maimuta isi traiau viata cu banii facuti din muzica si scamatorii.Pana la urma baiatul se ataseaza foarte mult de stapanul lui ( pe care il considera ca un tata) si de cainii si maimuta.Stapanul moare pana la urma inghetat de frig, maimuta la fel, si unul din caini maore sfasiat de lupi.Mai ramane doar un caine(Chapi), pana la urma baietelul invata sa traiasca singur si il gaseste o familie.(familia aceea era familia lui adevarata ) si se termina cu un final fericit
Sper ca nu te-am plictisit dar mie mi-a placut foarte foarte foarte mult happy
Si mai imi place si :coliba unchiului tom, scrisoare de dragoste, asigurare pentru moarte, cronicile wardstone, elevul dima dintra saptea, 10 negrii mititei [ laughing ], jayne eyre etc

| Carlaaa a răspuns:

,, Niste raspunsuri ", de Mihaela Radulescu.
Este cea mai sincera carte, si cartea din care am invatat sa fiu puternica, si sa las deoparte tot ce zice lumea.
Spune tot adevarul in fata si te motiveaza total. Desi majoritatea persoanelor din Romania au o parere proasta despre Mihaela, cartea asta chiar merita citita. Ti-o recomand cu placere.

| Special_girl a răspuns:

"Calaretul fara cap" de Main Rid
"Cele 2 Diane" de Alexandre Dumas
"Viata merge inainte" de Barbara Taylor Bradford
"Tess d'Urberville" de Thomas Hardy
"Rosu si Negru" de Stendhal
si altele

| laura3 a răspuns:

Cele mai buna carti pe care le-am citit?
- New moon, Eclipsa, Zori de zi, Gazda, Semnul, Tradarea etc :X

| love_4320 a răspuns:

Mmmmm...
cea mai buna?

Hmm.
pai cred ca-i scufita rosie.sau alba ca zapada big grinbig grinbig grin

primele carti.si de aia big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele trandafirului, daca vrei ti-o fac cadou. (avatar)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Charles Dickens-Marile sperante. Carte care am citit-o in clasa a 5-a(se afla pe fisa de lecturi obligatorii) si mi-a creat o impresie placuta.