| Maria_Antonia_1994 a întrebat:

Care au fost cauzele reorganizarilor imperiului austriac? funda+vot happy:*

1 răspuns:
| Aleqa a răspuns:

După prăbușirea Imperiului Austro-Ungar în 1918 și sfârșitul Primului Război Mondial, Austria a adoptat și a utilizat numele de Republica Austria Germană („Deutschösterreich", ulterior „Österreich") într-o tentativă de unire cu Germania, dar aceasta a fost interzisă prin tratatul de la Saint Germain. Prima republică austriacă a fost instituită în 1919. În 1938, prin Anschluss, Austria a fost ocupată și anexată de Germania Nazista.
Deci, cauzele reorganizarilor Imperiului Austriatic a fost faptul ca a fost transformat in Austro-Ungaria.