| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Care dracu e treaba cu vorba asta ''Se iarta dar nu se uita''? Ce dracu relevanta mai are daca se uita sau nu din moment ce se iarta?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iertarea si uitarea nu sunt sinonime. Ierti pe moment dar in caz de recidivă, iti reamintesti vechea problemă.

| Violleta2022 a răspuns:

Situatia asta este exprem de intalnita in cazurile sotilor, cand unul din partneri inseala si este prins.
De dragul copiilor, sau in speranta ca se schimba situatia cand partenerul vinovat (sotul sau sotia care a inselat) promite sa nu mai insele niciodata, devenind un parinte si sot/sotie bun si fideli, ajung sa se impace sis a triaasca mai departe sub acelasi acoperis, cei care au fost inselati iarta faptul ca au fost inselati dar nu pot uita niciodata acea dezamagire si rusine, ca au fost inselati.

| LPCTSTR a răspuns:

Sa luam cazul istoric: nazismul si Germania de azi, tara/populatia e iertata dar nu se uita si ororile nazismului.

| SelenaTpu a răspuns:

Adică te iert, nu mai sunt supărat pe tine, mă comport frumos cu tine, dar te țin minte și data viitoare nu o mai am încredere în tine ca sigur o sa faci aceeasi prostie.
Asta înțeleg eu