| ElGreco a întrebat:

Care e diferenţa pentru tine între gelozie şi invidie? Vreau mai multe păreri, opinii, răspunsuri...

1 răspuns:
| Kesariona a răspuns:

Greu... Cred ca gelozia e mult mai "grea" sa zic asa. Invidia e ceva de moment, ceva care tine de lucrurile materiale, spre deosebire de gelozie. Esti gelos pentru ceva mai important, nu pentru ca colegu` are pix nu stiu de care. Gelozia are legatura cu sentimentele, invidia cu creierul. Ciudata exprimare, ikr... O.O
Invidia trage mai mult spre manie, nervi, in schimb gelozia are si o tenta de suparare, tristete, chiar daca uneori e mai agresiva decat invidia. Asta pentru ca e mai puternica. Invidia merge, cum am mai zis, spre ganduri, spre chestii omenesti, in schimb gelozia trage catre sentimente, are legatura cu partea aialalta mai mult. Gen : sunt geloasa ca X se da la my Y, si sunt invidioasa ca are haine mai chic. Nu e cazul meu, n-o sa fiu niciodata invidioasa pe cineva pentru haine. Era doar un exemplu.