| mejustme444 a întrebat:

Care este diferența dintre "imparfait" și "conditionnel presént"? FUNDĀ!

6 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Deci imperfectul se formeaza de la prezentul verbului, forma de lapersoana I plural la care se adauga terminatiile ais, ais, ait, ions, iez, aient
De ex:
parler> nous parlons se ia ''parl'' si se adauga treminatiile: Je parlais
tu parlais
il parlait
nous parlions
vous parliez
ils parlaient.
La conditional prezent se ia verbul la infinitiv ( sau radicalul) si de adauga terminatiile ais, ais, ait, ions, iez, aient
parler
Je parlerais
tu perlerais
il parlerait
nous parlerions
vous parleriez
ils parleraient.
La verbele cu radical e la fel, doar ca pui radicalul in loc pe infinitiv
ex: veinr> radicalul este viandr>
je viandrais
tu viandrais...
Sper ca te-am facut sa intelegi.

| Lynna a răspuns (pentru Lynna):

Scuze, ac scris veinr in loc de Venir.

| AndradaE a răspuns:

Nu stiu sa iti explic cum trebuie. Nici eu nu sunt experta la franceza, dar iti recomand site-ul asta unde poti pune orice verb si ti-l conjuga la toate timpurile. http://leconjugueur.lefigaro.fr/conjugaison

| Tweety12 a răspuns:

Imparfait in romana e : mancam, stateam, faceam pe cand conditionnel present e : as manca, as sta, as face. cond. present se formeaza cu infinitivul verbului + terminatiile ais, ais, ait, ions, iez, aient iar la verbele neregulate pui radicalul gen - avoir-> aur, venir-> verr si terminatiile. iar la imparfait se taie er si se adauga aceleasi terminatii -> parler- parl-. funda?

| dz3n a răspuns:

Deci imperfait inseamna imperfect de exemplu verbul a cade in romana se spune cadeam(pers 1 sg) in franceza (tomber) se traduce tomberais, iar conditionel present este conditionalul din romana de exemplu as manca je mangerais.Cam asa sta treaba