| wizopo2 a întrebat:

Care este diferenta dintre timiditate si anxietate sociala? Nu reusesc sa imi dau seama daca sunt timid sau anxios. De obicei imi este frica sa vorbesc cu persoane necunoscute sau chiar cu unele pe care nu le cunosc prea bine. Nu stiu ce sa vorbesc cu ele, cum sa incep o conversatie. Mi-e frica sa nu spun ceva gresit care sa ma faca de ras sau care sa le arate ca nu ma descurc pe un anumit domeniu. Cateodata, la scoala, cand se iveste o oportunitate pentru mine de a deschide gura( vreun raspuns la o intrebare, o gluma care se potriveste cu o anumita situatie, etc.) ma blochez si imi zic in minte ca mai bine nu spun nimic fiindca apoi cine stie ce o sa creada colegii despre mine. Si mai e un lucru : cand merg pe strada si sunt multi oameni e firesc sa te uiti la ei sa vezi daca nu sunt cunostinte de-ale tale si sa le saluti. Eh, eu, din cauza ca sunt miop si uneori nu imi iau ochelarii, ori ma uit 1 secunda ( sau chiar mai putin ) ori ma uit in alta parte ca nu cumva respectivii sa creada ca ma holbez la ei din te miri ce motiv. Asa patesc si cu fetele, doar ca in cazul asta mi-e sa nu ma uit unde nu trebuie si sa creada ca ma holbez. Multumesc mult de ajutor!

1 răspuns:
| mihaelaic a răspuns:

Dragă Wizopo2, părerea mea este că eşti doar puţin timid, dar partea bună este că la timiditate se poate lucra cu uşurinţă. Dacă doreşti să îţi dau nişte mici sfaturi legate de acest lucru, îmi poţi adăuga ID-ul de messenger şi putem vorbi (este mihaelaic). Mi-ar plăcea să abordăm puţin subiectul acesta şi să îţi prezint câteva viziuni noi despre ce este timiditatea şi cum ai putea să scapi de ea. Este o vorbă frumoasă, pe care a spus-o un om mare: "Dacă o voce îţi spune că nu poţi picta, atunci pictează! Şi vocea va dispărea". Astfel, un lucru bun pe care l-ai putea face împotriva timidităţii este acţionarea! Dacă doreşti să detaliem pe messenger, o să îţi trimit şi câteva cărţi în format electronic despre dezvoltare personală, din care ai putea să extragi nişte idei foarte bune pentru a scăpa de această timiditate. O zi frumoasă să ai!