| Xulescu006 a întrebat:

Care este diferenta dintre un contabil si un notar? cat de greu ajungi la meseria respectiva,ce facultate termini, cat timp lucrezi pe zi, ce salariu primesti.va rog, raspunsuri cat mai complexe! Funda

Răspuns Câştigător
| MadaMadalici a răspuns:

Trebuie sa termini dreptul ca si notar iar pentru a deveni contabil ai nevoie de contabilitate. Pentru a deveni notar trebuie sa lucrezi cu unul care se te tina sub aripa lui sa te invete, este foarte greu. Toata ziua ti-o petreci cu nasul in acte, documente. Nu este un program fix de ore nici un salariu. Unii notari fac 3-4000 de euro pe luna. Poti si mai putin dar si mai mult.
Si in cazul in care vrei sa devii o contabila trebuie sa stai pe langa una, pentru a invata cat mai repede. Ca si contabila poti face intre 300 de euro pana la 1000-2000. Depinde daca ai biroul tau, daca lucrezi la o firma, cate firme contabilizezi. Sunt foarte multi factori care influenteaza aceste date.