| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre "vezi doar jumatatea plina a paharului" si dintre;; vezi doar jumatatea goala a paharului"?
Multe persoane mi-au spus asa:"tu vezi numai jumatatea goala a paharului, incearca sa o vezi si pe ce plina"[sau ceva de genul].
Ce inseamna?
va rog raspundeti la intrebare
pa pa
craciun fericit

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Privești paharul întotdeauna de sus, așa nu vei vedea niciodată partea goală a sa.
Din laterală, da, vezi și plinul dar și golul!
Pa, pa.

| Bondarel99 a răspuns:

E o explicatie foarte simpla:persoanele care "vad doar jumatatea plina a paharului" sunt optimiste, adica le intereseaza doar partea buna a lucrurilor, iar cele care "vad doar jumatatea goala a paharului" sunt pesimiste si se gandesc intotdeauna la ce e mai rau.

| bubulex a răspuns:

Se zice vezi doar partea plina a paharului. este acelasi lucru ce ai spus tu dar invers nu exista o diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei care vad partea plina a paharului sunt optimisti, iar ceilalti pesimisti.

| xFakeSmilex a răspuns:

Deci:
Sa vezi jumatatea plina a paharului = a vedea partea bună a unui lucru, a unei situatii.

EX: Am ramas singur acasa de Craciun, dar parintii mi-au cumparat un telefon nou.

Partea plina a paharului: Parintii ti-au cumparat un telefon nou!

Partea goala a paharului = a vedea doar partea prosta(rea) a unui lucru sau a unei situatii.

EX: Telefonul cel nou are un aspect foarte frumos, are multe aplicatii dar nu are destule jocuri.

Partea goala a paharului: Telefonul cel nou nu are destule jocuri.

| Emily_Emy_1998 a răspuns:

Cand ti se spune ca vezi jumatatea plina a paharului, e un fel de a spune ca esti optimist.iar cand ti se spune ca o vezi pe cea goala, eu un fel de a spune ca esti prapastioasa sau ceva de genu