| anonim_4396 a întrebat:

Care este intelesul proverbului "limba taie mai rau decat sabia"?

Răspuns Câştigător
| Coriine a răspuns:

Proverbul acesta se refera la faptul ca o lovitura te doare pe moment,dar trece, pe cand cuvintele dureroase iti pot face rani "psihice"pe viata, care te vor durea mult mai mult ca acea lovitura.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| tzze a răspuns:

Cuvintele, de cele mai multe ori sunt mai taioase, mai dure.

| Ea a răspuns:

Inseamna ca ranile sufletesti provocate de cuvinte grele sunt de cele mai multe ori, daca nu totdeauna, mult mai dureroase decat ranile trupesti...

| Costică_6760 a răspuns:

Durerea fizică trece repejor. Aia pe plan psihic... Nț, nu prea.

| mosi a răspuns:

"Vorbele sunt mai dureroase decat faptele!"

| adinutza_9584 a răspuns:

Exact. Cuvintele ranesc mai mult ca orice. O rana fizica...doare pe moment! Apoi se vindeca si se uita. Insa una sufleteasca chiar daca uneori se uita, exista momente cand ne vine in minte si provoasca aceeasi durere