| dobreancutageorgiana1234 a întrebat:

Care este petrimetru unu patrulater convex? cel mai bun raspuns primeste funda.:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suma tuturor laturilor. Greu?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru „Lala": Un pătrat nu va putea fi NICIODATĂ patrulater convex.
Pentru dobrea...; Perimetrul este suma tuturor laturi lor. Pentru a afla perimetrul trebuie să cunoști valoarea fiecărei laturi.

| Lala a răspuns:

Pentru a arăta că un patrulater convex este pătrat trebuie să demonstrăm una din cele două definiţii echivalente.
Perimetrul şi aria pătratului:
P = 4 x l
A = l la puterea a 2-a, unde l este latura pătratului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite şi ceva: www.scoala.seitin.ro/grad1/index.php?pagina=te16&mn=menu2