| AHappyMan a întrebat:

Care este planul caracterizarii unui personaj dintr-o nuvele pentru clasa a 6-a - a 7-a?

1 răspuns:
| eduard_8640 a răspuns:

...Este pers principal deoarece ocupa un loc crentral in text...
Trasaturile sunt prezentate direct prin descriere...si indirect comportarea, gandurile si framantarile lui sufletesti
relatia cu celelalte personaje Preziti trasaturile si le argumentezi la nivelul textului. si in final poti spune ca: Care este atitudinea scriitorului fata de personaj, Ce modalitati (procedee) de caracterizare foloseste autorul