| Anonim134 a întrebat:

Care este platit mai bine, un psiholog sau un avocat?
Care din astea 2 meserii merita facuta si de ce?

4 răspunsuri:
| CosminC86 a răspuns:

Avocatul e platit mai bine din cate stiu, dar ca avocat e si mult mai greu sa profesezi, deci e alegerea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avocaţi sunt mulţi în România şi ca să câştigi bine şi să devii unul cunoscut trebuie să ai bani şi cineva care să te ajute iar psiholog...îţi trebuie pregătire şi nu e aşa uşor, unii văd pe la tv cum stă ăla la birou şi gata dar în realitate îţi trebuie pregătire multă, ani...şi bani, să nu mai vorbim că până să îţi deschizi un cabinet durează ceva şi mulţi care termină psihologia nu au ce face în domeniu, poate doar devin consilieri în şcoli iar banii sunt puţini. Dacă ai situaţie bună şi pe cineva în domeniu poţi merge pe drept.Eu aş zice să analizezi mai bine cerinţele pe piaţa muncii.

| Dudyy a răspuns:

Avocatul este mai bine platit si merita facuta aceasta meserie insa este destul de greu. Singurul motiv pentru a face aceasta meserie sunt bani. La pshiolog si acolo se fac bani insa, la psiholog pe primul plan este ajutarea persoanei aflate in necaz. Bafta:*

| Riderx1 a răspuns:

Psiholog: in tara nu prea gasesti loc de munca...Salariile oferite pentru posturile de psiholog clinic în UK variază între 2.300 lire sterline (2.700 euro) şi 4.500 lire (5.400 euro)
avocat: 1.000 de euro, salariul unui avocat debutant, doar 2% din sute de aplicanti au sanse reale de angajare

depinde de tine ce domeniu te atrage mai multhappy